Dječji vrtić „Ivančica”

Ljudevita Gaja 2

31325 Čeminac

Tel.: 031/756-161

Mail: dvivancica.ceminac@gmail.com


PROTOKOLI POSTUPANJA U KRIZNIM SITUACIJAMA I

MJERE POVEĆANJA SIGURNOSTI

Čeminac, listopad 2024.

UVOD

Praćenje i očuvanje zdravlja djeteta je u funkciji njegove sigurnosti.

Kako bismo stvorili sigurno, ugodno i poželjno ozračje, sukladno nacionalnim programima i strategijama u Republici Hrvatskoj, u našem vrtiću sačinili smo protokole postupanja u kriznim situacijama i mjere povećanja sigurnosti.

Cilj ovih Protokola je zaštita sigurnosti i zdravlja djece, poticanje odgovornog ponašanja i svjesnog izbjegavanja rizika, osiguravanje sigurnog okruženja za rast i razvoj djece te osnaživanje djeteta za sigurno ponašanje.

Protokolima postupanja u kriznim situacijama definirane su:

  • redovite mjere sigurnosti u ustanovi
  • obvezni postupci djelatnika ustanove u kriznim situacijama
  • interna dokumentacija i način čuvanja

Nositelji programa:

  • Ravnatelj
  • Odgojitelji

Provoditelji programa:

  • Odgojitelji
  • Ostali djelatnici

Mjesto provedbe programa:

  • Prostro unutar vrtića
  • Vanjski prostor vrtića
  • Prostor izvan vrtića (izleti)

Nakon svake rizične situacije u kojoj se postupalo prema odredbama Sigurnosno – zaštitnih mjera i protokola postupanja u rizičnim situacijama, svi sudionici dužni su sastaviti zapisnik o događaju. Zapisnik se dostavlja ravnatelju.

Zapisnik koji se dostavlja ravnatelju treba sadržavati:

  • Datum, vrijeme, objekt, odgojnu skupinu ili prostor odvijanja situacije
  • Imena odgajateljica i ostalih uključenih djelatnika
  • Imena djece ili korisnika
  • Kraći opis situacije
  • Korake postupanja
  • Sat i osobu koja je telefonskim putem obaviještena
  • Rješenje situacije
  • Ime i prezime osobe, potpis osobe koja je sastavila zapisnik, sat predaje i potpis osobe koja je zapisnik primila.

Zapisnik će se čuvati u sklopu pedagoške dokumentacije odgojne skupine i u arhivi ravnatelja.

Protokoli su podložni promjenama ukoliko se za to pokaže potreba. Oni su trajno izloženi na oglasnim pločama vrtića. Ukoliko do izmjena dođe o njima će biti obaviješteni svi djelatnici istog dana, a oni će svojim potpisom na listi koja se uz promjene dostavi, potvrditi da su upoznati s tim i da promjene razumiju.

MJERE SIGURNOSTI U DJEČJEM VRTIĆU

  • Osnovna mjera sigurnosti djece u vrtiću je stalni nadzor nad kretanjem djece.

Odgajateljice su dužne biti prisutne u prostoru u kojem borave djeca. Ako odgajateljica iz bilo kojeg razloga napušta taj prostor mora odgovorno procijeniti važnost i dužinu izbivanja te za to vrijeme, te ako je to potrebno osigurati prisutnost druge odrasle osobe.

  • Važni telefonski brojevi (policije, hitne službe, vatrogasne službe, ravnatelj, zaposlenici s položenim ispitom iz prve pomoći) vezani za primjenu ovih Mjera i protokola moraju biti dostupni u svim skupinama i uredima.
  • Odgajateljice moraju odgovorno koristiti mobilne telefone, a tijekom napuštanja sobe zbog poziva s fiksnog telefona moraju osigurati nadzor djece od strane odrasle osobe.

Prostorije trebaju biti pregledne tako da je u svakom trenutku dijete u vidokrugu odgajateljica.

  • Potrebno redovito provjetravati sobu dnevnog boravka.
  • Namještaj treba imati zaobljene rubove, a ukoliko se koristi neki komad starog namještaja on mora stajati uza zid ili u kutu sobe, police s igračkama moraju biti stabilne, a tepih se treba osigurati protiv klizanja.

Ukoliko je nešto oštećeno obavijestiti ravnatelja/majstore.

  • Kemikalije, sredstva za čišćenje moraju biti izvan dosega djece.
  • Električne utičnice, kablovi i aparati moraju biti zaštićeni od dohvata djece.

Ukoliko se procijeni da boravak nije siguran za djecu, ne ulaziti u sobu i obavijestiti ravnateljicu/majstore

  • Materijali namijenjeni djeci moraju biti netoksični i atestirani.

Odgajateljica je dužna pregledavati igračke i odstraniti oštećene, te redovito dezinficirati (1 x tjedno).

MJERE POSTUPANJA KOD PREUZIMANJA I PREDAJE DJETETA RODITELJIMA

Odgojitelji su dužni informirati roditelje sve djece o dogovorenim pravilima u svojem vrtiću i radnjama koje moraju obaviti kod predaje i preuzimanja djeteta, te objašnjavaju važnost ovih mjera sigurnosti.

  • Od prvoga dana boravka djeteta u vrtiću odgojiteljice trebaju prikupiti osobne podatke, brojeve kontakt telefona, fotokopije osobne iskaznice za maksimalno četiri osobe (osim roditelja) koje će dolaziti po dijete.
  • Odgajateljice preuzima i predaje dijete punoljetnoj osobi opunomoćenoj za to posebnom potpisanom izjavom roditelja. Potrebno prekontrolirati podatke koje posjedujemo s podacima koje prisutna osoba daje (usporediti osobnu iskaznicu i presliku osobne iskaznice koja se nalazi u dokumentaciji). Provjerite djetetovu reakciju na osobu koja je došla, provjerite poznaje li osobu i u kakvim su odnosima.
  • Primate li dijete od nepoznate osobe uzmite podatke od te osobe (ime i prezime, adresa, telefon, broj osobne iskaznice) te provjerite u kakvim je odnosima s obitelji i djetetom.
  • Rastavljeni roditelji ili roditelji u postupku rastave ravnateljici dostavljaju rješenje o rastavi i skrbništvu nad djetetom pri upisu ili u trenutku pokretanja postupka i dobivanja rješenja u bilo kojem obliku. Rješenje treba kopirati i zadržati u pedagoškoj dokumentaciji. Do izdavanja rješenja o skrbništvu oba roditelja imaju jednako pravo dolaziti po dijete u vrtić i donositi odluke vezane uz njega. Odgojitelj upozorava roditelja prilikom potpisivanja Ugovora da će odgojitelj predati dijete isključivo roditelju koji ima skrbništvo.
  • Odgajateljice najmanje dva puta godišnje provjeravaju podatke o telefonskim brojevima roditelja i ovlaštenih osoba.
  • Ukoliko po dijete dolazi roditelj koji nema skrbništvo nad djetetom:

Odgojitelj upozorava roditelja, uz predočenje rješenja, da mu ne može predati dijete bez pismene suglasnosti roditelja koji ima skrbništvo i moli ga da u interesu djeteta rješava probleme u Centar za socijalnu skrb. Objašnjava roditelju koji nema skrbništvo kako može doći u vrtić za vrijeme odgojno-obrazovnog procesa kako bi se družio s djetetom samo ako ima pismenu dozvolu skrbnika.

Ako roditelj ne postupi u skladu sa zahtjevom odgojitelja i nastupa agresivno:

  1. Odgojitelj odmah poziva policiju
  2. Obavještava ravnateljicu
  3. Piše pismenu zabilješku o cijelom događaju s 3 potpisnika

U vrijeme razgovora s roditeljem, brigu o djetetu preuzima po dogovoru drugi odgojitelj izvan prostorije u kojoj se vodi razgovor s roditeljem. Ako je odgojitelj sam u dežurstvu, brigu o djetetu preuzet će spremačica.

  1. Ako postoji potreba da odgajateljica u određeno doba dana djecu preda odgajateljici druge skupine, dužna je dostaviti i popis djece s naznakom koja je odgojna skupina i eventualnim specifičnostima o djetetu.
  1. Za djecu upisanu u kraće programe: odgajateljica predaje djecu voditelju programa, a voditelj evidentira nazočnost prisutnost preuzete djece.
  1. Kada se prilikom prijema djeteta uoči fizička povreda ili simptomi bolesti odgajateljica je dužna od roditelja zatražiti pojašnjenja o događaju i zapisati to u dnevnik.

RODITELJ NE DOLAZI PO DIJETE NAKON DEŽURSTVA

Odgojiteljice na prvom roditeljskom sastanku trebaju upoznati roditelje s postupcima koji će se poduzeti ukoliko roditelj ne dođe po dijete.

Ako roditelj do 16:30 ne dođe po dijete:

  1. Odgajateljica će pokušati telefonski stupiti u kontakt s roditeljima ili osobama koje je roditelj ovlastio da preuzmu dijete (na kućnu adresu, radno mjesto ili mobitel).
  2. Odgajateljica treba umirujuće djelovati na dijete
  3. Obavijestiti ravnateljicu
  4. Ako se niti nakon svih poduzetih mjera ne pronađe rješenje, ravnateljica kontaktira s policijom
  5. Nakon događaja napisati pismenu zabilješku s potpisom tri osobe (ravnateljica, odgovorna odgojiteljica, roditelj)

ODGOJITELJI ČIJE PSIHOFIZIČKO STANJE UGROŽAVA SIGURNOST DJETETA

U situaciji kada:

  1. Roditelji ukazuje na teškoće u komunikaciji s odgojiteljima, koje ukazuju na eventualna stanja koja ugrožavaju sigurnost djece
  2. Radnici dječjeg vrtića primijete neobična ponašanja kod nekog od odgojitelja ili ostalih radnika koja bi ukazivala na stanja koja ugrožavaju sigurnost djece

Potrebno obavijestiti i podijeliti zapažanje s ravnateljicom, a prema potrebi i u dogovoru s ravnateljicom, udaljiti radnika s radnog mjesta.

RODITELJI ČIJE PSIHOFIZIČKO STANJE UGROŽAVA SIGURNOST DJETETA

Procijeni li odgojitelj da je psihofizičko stanje roditelja (ili druge osobe) koji je došao po dijete takvo da:

  1. može ugroziti sigurnost djeteta, ostale djece ili zaposlenika vrtića (pod utjecajem alkohola ili opojnih droga, bolesti…) ne predaje dijete.

U takvoj situaciji odgojitelj :

  1. Vrlo diskretno i neprimjetno roditelju uskrati to pravo (npr.: samo se još malo strpite jer dijete još jede, spava, završava aktivnost)
  2. Odgojitelj telefonski obavještava drugog roditelja (ili osobu koja može doći po dijete) o stanju roditelja (osobe) koji je došao po dijete
  3. Zahtjeva da dođe po dijete dođe drugi roditelj ili netko drugi od osoba koje to inače čine
  4. U slučaju da se ne može nikoga dobiti, kontaktirati policiju 112, te ih informirati o slučaju
  5. Obavještava se ravnateljica
  6. Piše se zabilješka sa tri potpisnika (ravnateljica, odgovorna odgojiteljica, roditelj)
  7. Ravnateljica drugog dana obavezno treba pozvati oba roditelja na razgovor (prisustvuju i odgajateljice).
  8. Prema prosudbi Stručnog tima o događaju pismeno obavijestiti Centar za socijalnu skrb.

MJERE I POSTUPANJE U VRIJEME DNEVNOG ODMORA DJECE

Odgajateljice imaju obvezu dobrog poznavanja općih i posebnih potreba djeteta. Takve potrebe za dnevnim odmorom obavezne su zadovoljavati kontinuirano, bez odlaganja neovisno o dobi djeteta.

  1. Prostor za odmor mora biti primjereno pripremljen (dovoljno zraka, topline, bez propuha, ne posebno zatamnjen, s prikladnom posteljinom, označenim krevetima za svako dijete)
  1. Djeca se presvlače u pidžamu prije spavanja
  1. Posebnu pozornost treba posvetiti usnoj šupljini i provjeriti je li u njoj ostalo još ne progutane hrane
  1. Za vrijeme dnevnog odmora djeca nikada ne smiju ostati bez nadzora odgajateljice
  1. Ukoliko se primijeti neuobičajeno ponašanje djeteta tijekom odmora (promjenu u disanju, povraćanje i sl.) djetetu treba odmah pružiti pomoć

SIGURNOSNE MJERE NA VANJSKOM PROSTORU

Boravak djeteta na zraku svakodnevna je potreba djeteta i mora se zadovoljavati kad god to vremenske prilike dozvoljavaju.

  1. Odgajateljice borave na dvorištu prema unaprijed dogovorenom rasporedu. Obavezne su dnevnim planom kroz “centre interesa” predvidjeti poticaje i aktivnosti za dječju igru na načina da u svakom trenutku mogu vidjeti svu djecu
  1. Prije izlaska djece odgajatelji (ili osoba koju odredi ravnateljica) su dužni unaprijed provjeriti sigurnost vanjskog prostora i ukloniti opasne predmete za djecu.

Ukoliko su uočeni nedostaci i oštećenja sprava potrebno je o tome obavijestiti ravnatelja/majstore.

  1. Pješčanik održavati i pokrivati redovito
  1. Prije izlaska odgajateljice upućuju djecu na odlazak u WC, a potom provjeravaju je li odjeća djece u skladu s vremenskim prilikama. Ne izlaziti na jak vjetar, kišu, prehladno ili pretoplo vrijeme
  1. Prije izlaska na igralište odgajateljice s djecom dogovaraju pravila i granice korištenja igrališta
  1. U slučaju manje nezgode potrebno je umiriti dijete, pomoći mu i procijeniti trebate li se vratiti u vrtić
  1. Upozoravati djecu na kontakte s nepoznatim osobama, učiti ih da odbijaju ponuđene slatkiše, pozive u automobil i slično
  1. Svaka odgajateljica sa svojom odgojnom skupinom sprema sredstva koja su koristili na vanjskom prostoru

POSTUPCI KOD ŠETNJI, POSJETA, IZLETA DJECE

  1. Na početku pedagoške godine roditelji potpisuju izjavu kojom su suglasni sa pedagoškim posjetima (posjete koje se tijekom godine dogovaraju u svrhu obogaćivanja kurikuluma skupine)
  1. Pri svakom napuštanju sigurnog okruženja Dječjeg vrtića (šetnje, posjete…) u pratnji dvanaest djece nalazi se jedan odgajatelj, a za veći broj djece dva odgajatelja i više
  1. Kod organizacije jednodnevnih i višednevnih izleta, roditelji moraju biti upoznati sa svim uvjetima putovanja i boravka na odabranoj destinaciji
  1. Roditelj svojim potpisom daje pismenu suglasnost za obveze koje proizlaze iz organizacije jednodnevnog ili višednevnog izleta djece u pratnji odgajatelja
  1. Sve potpisane izjave pohranjuje odgojitelj/odgojiteljice odgovorne za skupinu djece

MJERE POSTUPANJA KOD PRIJEVOZA DJECE

  1. Prijevoz djece za potrebe ostvarivanja programa odgojno-obrazovnog rada organizirati s prijevoznikom koji ispunjava propisane uvjete za prijevoz djece prema Pravilniku o uvjetima koje moraju ispunjavati autobusi kojima se organizira prijevoz djece

MJERE POSTUPANJA I NADZORA KRETANJA OSOBA PO VRTIĆU

Svi djelatnici vrtića dužni su voditi brigu o kretanju osoba unutar i oko vrtića, osobito ako iste nisu korisnici usluga vrtića.

  1. Ni jedna nepoznata osoba ne smije se kretati vrtićem bez pratnje nekog od djelatnika vrtića te svaku takvu osobu koja se zatekne u vrtiću treba upitati o njezinim namjerama i službenim dopuštenjem
  1. Ukoliko vam se kretanje osobe učini sumnjivim o tome obavijestiti ravnateljicu te dotičnu osobu ispratiti do izlaza
  1. Ako nepoznata osoba postupa protuzakonito, odmah se obavijesti policija
  1. Obratite pozornost na zatvaranje svih ulaza u vrtić (glavnih i sporednih). Pri odlasku iz vrtića (nakon dežurstva) javite se spremačici kako bi zaključala ulazna vrata
  1. Ovlaštene osobe redovito (na kraju radnog vremena) provjeravaju sva vrata i prozore, kako bi se spriječio neovlašten ulaz, odnosno provala u vrijeme kada u ustanovi nema nikoga

PROTOKOL ZA DOVOĐENJE DJETETA U VRTIĆ I JASLICE I ORGANIZACIJA RADA U VRIJEME PANDEMIJE COVID-19

  1. Roditelji/skrbnici dovode i odvode djecu u predmetne ustanove na način da ne ulaze u ustanovu osim u krajnjoj nuždi, već dolaze do ulaza pri čemu zadržavaju distancu od najmanje 2 metra u odnosno na druge roditelje/skrbnike i djecu. Dijete odgajatelj preuzima ili prepušta roditelju/skrbniku ispred ulaza u ustanovu, primjereno dobi djeteta. Za vrijeme primopredaje, drugu djecu čuvaju druge odrasle osobe koje su na radnom mjestu. Djeca se ne ostavljaju bez nadzora
  2. Djeca se primaju od 6 do 7:45 sati
  3. Svakodnevna obveza roditelja prije dolaska u Dječji vrtić i jaslice:
  1. Izmjeriti tjelesnu temperaturu djeteta
  2. U slučaju povišene tjelesne temperature i drugih znakova bolesti dijete ne može pohađati vrtić
    • Djeci će odgojitelji redovito mjeriti tjelesnu temperaturu i u vrtiću
    • Izbjegava se fizički kontakt (bliski kontakt) djece iz jedne odgojno-obrazovne skupine s drugom djecom, roditeljima/starateljima druge djece i drugim djelatnicima ustanove
    • Svaka odgojno-obrazovna skupina boravi u jednoj odgovarajućoj prostoriji. Prostoriju potrebno redovito provjetravati
    • U prostoriji je potrebno organizirati prehranu djece (obroci se mogu dostaviti u prostoriju te konzumirati u prostoriji)
    • U neposrednoj blizini prostorije je toalet koji koristi isključivo ta odgojno-obrazovna grupa
    • Odgajatelj s djecom provodi što je više moguće vremena na otvorenom
    • Krevetići za dnevni odmor djece, stolovi za jelo i školske klupe razmiču se tako da djeca leže odnosno sjede na udaljenosti od 2 metra i to svako dijete uvijek na istom mjestu
    • Nije dozvoljen unos dječjih igračaka u vrtić
    • Prije ulaska u skupinu djeca će oprati ruke prema propisanim uputama
    • Dijete u vrtiću neće imati masku niti rukavice

KRIZNE SITUACIJE

VAŽNI BROJEVI TELEFONA:

Hitna pomoć: 194 ; 112

Vatrogasci: 193

Policija: 192

Zavod za socijalnu skrb: 031/705-155 Ravnateljica: 091/118-0005

Telefon: 031/756-161

  1. POSTUPANJE U SLUČAJU AKO DIJETE ODLUTA IZ VRTIĆA

Od trenutka primjećivanja da nema djeteta slijedi traženje:

  1. Zabilježiti vrijeme kada je primijećeno da nema djeteta
  2. U odgojnu skupinu djeteta kojeg nema ulazi zamjena za odgajateljicu (druga odgajateljica)
  3. Odgojiteljica treba pokušati ostati pribrana i pokušati se sjetiti gdje je posljednji put vidjela dijete
  4. Odgajateljica traži dijete najprije u svim prostorijama vrtića, a zatim na vanjskom prostoru-neposrednoj okolini (kućna adresa, adresa bake/djeda, radno mjesto roditelja, omiljeno mjesto boravka/igre)
  5. U traženje se uključuju svi raspoloživi djelatnici, a jedna je osoba dežura na glavnim ulaznim vratima
  6. Ukoliko se dijete pronađe od strane djelatnika vrtića, djetetu Ja-porukama izražavate svoju zabrinutost, ali i olakšanje te o događaju je potrebno razgovarati s roditeljima
  7. Ukoliko dijete nije pronađeno u roku od cca.15 min formira se krizni tim (ravnateljica, odgajateljica skupine) koji po dojavi dolazi u objekt u kojem se dogodio bijeg; krizni tim obavještava roditelje i policiju
  8. Prikupiti od roditelja dodatne podatke za traženje (što mislite kuda je moglo dijete otići… je li u blizini baka ili neka važna osoba za dijete… gdje u blizini vrtića voli boraviti… jeste li s djetetom planirali nekuda ići ovih dana… je li netko od roditelja ostao kod kuće… i sl.).
  9. Isključivo ravnateljica kontaktira s medijima i nadležnim ustanovama
  10. Nakon krizne situacije radi se pismeno izvješće o događaju koje je potrebno dostaviti ravnateljici. Potpisuju ga tri osobe koje su sudjelovale u događaju (odgojiteljice, ravnateljica).
  11. Nakon pronalaska djeteta i predaje roditeljima izraziti žaljenje zbog događaja
  12. Po završetku krizne situacije provodi se kratka krizna intervencija, timska refleksija na događaj i poduzete mjere i planiranje budućih aktivnosti radi prevencije sličnih situacija
  1. OZLJEDE I BOLESTI DJETETA
  • Lakša ozljeda (manji udarci, ogrebotine…)
  1. Odgojiteljica treba umiriti djecu, jasnim i razumljivim riječima objasniti što se dogodilo
  2. Sanirati ozljedu prema uputama za pojedinu vrstu ozljede (knjiga Trebam tvoju pomoć)
  3. Upoznati roditelja s događajem
  1. Teža ozljeda (rane, lomovi, nagnječenja…)
  1. Odgojiteljica procjenjuje težinu ozljede i poduzima adekvatne postupke
  2. Ostaje uz dijete do dolaska hitne medicinske pomoći i odlazi s djetetom do zdravstvene ustanove
  3. Ostaje uz dijete do dolaska roditelja ili zbrinjavanja djeteta
  4. Zbrinuti ostalu djecu kod druge kolegice (prema protokolu)
  5. Umiriti djecu, jasnim i razumljivim riječima objasniti što se dogodilo
  6. Nakon događaja odgojiteljica piše zabilješku o događaju, koju još potpisuju – još jedna odgojiteljica i ravnateljica
  7. Zatražiti suglasnost roditelja na zapisnik
  8. Zabilješku predati ravnateljici
  9. Upisati u obrazac Evidencija ozljeda
  10. Dan nakon ozljede odgojitelj kontaktira roditelje i interesira se o djetetu te izražava žaljenje zbog događaja
  11. Dogovara posjet djece iz skupine (ili predstavnika skupine)
    • Teška ozljeda (gubitak svijesti, gušenje, pad s visine, jače krvarenje…)
  1. Odgojiteljica procjenjuje težinu ozljede i poduzima adekvatne postupke
  2. Ostaje uz dijete do dolaska hitne medicinske pomoći i odlazi s djetetom do zdravstvene ustanove
  3. Ostaje uz dijete do dolaska roditelja ili zbrinjavanja djeteta
  4. Zbrinuti ostalu djecu kod druge kolegice (prema protokolu)
  5. Umiriti djecu, jasnim i razumljivim riječima objasniti što se dogodilo
  6. Odgojitelj piše zabilješku o događaju, koji potpisuju još jedna odgojiteljica te ju predaje ravnateljici
  7. Upisati u obrazac Evidencija ozljeda
  8. Dan nakon ozljede odgojitelj kontaktira roditelje i interesira se o djetetu te izražava žaljenje zbog događaja
  9. Dogovara posjet djece iz skupine (ili predstavnika skupine)
  10. Ravnateljica naziva roditelje i izražava žaljenje zbog događaja
  11. U svim situacijama s medijima kontaktira isključivo ravnateljica
    • Bolesno dijete ne može boraviti u vrtiću jer ne može dobiti potrebnu njegu i povećava rizik da obole i druga djeca u skupini
  1. Nakon povratka u vrtić roditelj je dužan donijeti potvrdu od liječnika iz koje je vidljiva dijagnoza, vrijeme izostanka djeteta iz vrtića i suglasnost liječnika da dijete može boraviti u vrtiću
  1. Lijekove u vrtiću djeci nije dozvoljeno davati
  1. Odgojitelj će obavijestiti roditelja o promijeni stanja djeteta odmah:
  1. Kod povišene temperature
  2. Povraćanja više od dva puta
  3. Proljev
  4. Bol koja ne prolazi i traje duže od pola sata (zub, glava, trbuh, grlo, uho i ostalo)
  5. Sumnja na zarazne bolesti (vodene kozice, šarlah,…), odgojiteljica obavještava roditelje
  6. Promjene po koži (osip, svrbež, promjene boje kože,…)
  1. POSTUPCI U SLUČAJU PROVALE I NESTANKA STVARI

U slučaju da se ustanovi da je bilo neovlaštenih ulazaka u ustanovu, odnosno provala:

  1. Odmah obavijestiti ravnateljicu
  2. Osoba koja je prva zamijetila provalu odmah obavještava i sve ostale djelatnike kako bi se spriječio ulazak djece u oštećenju prostoriju
  3. Osobe koje su primijetile provalu, kao i odgojiteljice čija je to skupina ili ostali djelatnici u što kraćem roku konstatiraju nastalu štetu, što nedostaje
  4. Ravnateljica vrtića piše zapisnik koji prosljeđuje tajniku Centra
  5. Odgojitelji, na temelju prijave roditelja, pišu zapisnik u slučaju nestanka djetetovih stvari (jakne, cipele i sl.) i prosljeđuju tajniku Centra
  1. POSTUPANJA U SLUČAJU NASILJA


  1. NASILJE U OBITELJI DJECE
  1. Kada se zamijeti promjena u djetetovom ponašanju, izgledu (masnice, ozljede) ili neprimjereno obraćanje roditelja djetetu, dijete izjavljuje negativne iskaze o roditelju/roditeljima tražiti od roditelja:
  1. Zatražiti dodatne informacije i objašnjenja (individualni razgovor)
  2. Uputiti na primjerenije načine komunikacije s djetetom
  3. Napisati kratku zabilješku koju će potpisati roditelj i odgojitelj
  4. Obavijestiti ravnateljicu vrtića i drugu odgojiteljicu skupine
    • Ako dijete dođe u vrtić s većim povredama sumnjivog porijekla, odgojiteljica traži od roditelja:
  1. Zatražiti objašnjenje i nalaz liječničkog pregleda
  2. Ukoliko liječnik nije pregledao dijete, odgojiteljica će zatražiti od roditelja da dijete odvede na liječnički pregled
  3. Ako roditelj to ne učini, ravnateljica pismenim putem obavještava Zavod za socijalnu skrb
  4. Odgojiteljica i obaviješteni djelatnik/djelatnici pišu zapisnik o opaženoj situaciji. Informaciju o uočenim ozljedama ili promjenama u ponašanju
  5. Odgojiteljica ili drugi djelatnik vrtića ne dijeli s drugim osobama koje nisu profesionalno vezane uz brigu za dijete.
    • Odgojiteljice obavještavaju ravnateljicu i o sljedećim situacijama:
  1. Dijete izvještava o nasilju koje je doživjelo ili kojemu je svjedočilo
  2. Bilo koji djelatnik dolazi do informacije da u djetetovoj obitelji dolazi do fizičkog obračuna, odnosno da je žrtva ili svjedok obiteljskom nasilju
  3. Dijete imitira seksualne radnje, govori o seksualnim sadržajima, crta slike sa seksualnim sadržajem…

Odgojiteljica ne provodi ispitivanje djeteta o nastanku ozljeda ili situaciji obitelji

  1. NASILJE MEĐU DJECOM
  • Kada odgojitelj primijeti namjerno nanošenje drugom djetetu fizičku bol ili ga namjerno omalovažava, ponižava i prijeti, obavještava drugu odgojiteljicu i ravnateljicu vrtića
  • Ako nasilje za posljedicu ima ozljeđivanje djeteta odgojiteljica odmah obavještava ravnateljicu te se procjenjuje potreba zdravstvene intervencije
  • Ravnateljica i odgojiteljica obavještavaju roditelje ozlijeđenog djeteta i roditelje djeteta koje je nanijelo ozljedu
  • Odgojiteljica piše zapisnik o događaju
  • Informaciju o tome djelatnici ne dijele s dugim osobama koje nisu profesionalno vezane uz dijete
  • Ravnateljica saziva sastanak s roditeljima djece uključene u događaj gdje će se roditelje upoznati s poduzetim mjerama i dogovoriti daljnje postupanje
  • Ravnateljica vrtića dogovorit će s odgojiteljicama, zadaće i sadržaje na razini skupine vezane uz jačanje dječje socijalne kompetencije
  1. MJERE POSTUPANJA S AGRESIVNIM DJETETOM U DJEČJEM VRTIĆU

Postupci odgajateljica kada uoče dijete s agresivnim ponašanjem ili kada je dijete van kontrole emocija (npr. napadaji bijesa) u odgojnoj skupini su sljedeći:

  1. Ako odgajateljica ne može smiriti dijete u sobi treba ga izvesti van iz sobe uz obvezno osiguranje druge osobe koja ostaje s djecom
  2. Potrebno je ukloniti sve predmete kojima se dijete može ozlijediti
  3. U slučaju nasilja među djecom odgajateljica treba odmah poduzeti sve mjere kako bi se zaustavilo i prekinulo aktualno nasilno ponašanje, a u slučaju potrebe zatražiti pomoć stručnog suradnika
  4. Potrebno je odmah obaviti razgovor s djetetom koje je žrtva nasilja, obavijestiti roditelje (ili skrbnike), te pružiti pomoć djeci svjedocima nasilja
  5. Potrebno je što žurnije razgovarati s djetetom koje je počinilo nasilje, isti dan dogovoriti razgovor s njegovim/njenim roditeljima ili zakonskim skrbnicima i upoznati ih s događajem te savjetovati
  6. Odgajateljice i ravnateljica moraju sročiti službenu zabilješku o događaju
  7. Ako uobičajeni postupci ne pomažu i obje odgajateljice odgojne skupine procjenjuju kako problem zahtijeva uključivanje ravnateljice, obavještavaju ga predočujući ”dnevnik” ponašanja djeteta kojega su prethodno vodili minimum kroz tjedan dana
  8. Ravnateljica zajedno s odgajateljicama donosi plan opservacije i interventnih postupaka s djetetom koji uključuje:
    • Promjene u organizaciji rada i prostora
    • Plan individualiziranog rada s djetetom
    • Plan odgojno-obrazovnih sadržaja s ciljem suzbijanja agresivnog ponašanja
    • Plan suradnje s roditeljima
    • Plan edukacije i rada na sebi
  9. Ravnateljica s odgajateljicama osmišljava aktivnosti u grupi kojima bi se prevenirala agresivna ponašanja djece, prati njihovo provođenje i učinke, sudjeluje u izradi individualiziranih programa za dijete s agresivnim ponašanjem i prati njihovo provođenje i učinak, pomaže odgajateljicama u praćenju i dokumentiranju svih relevantnih podataka o djetetu te je podrška odgajateljicama i roditeljima
  10. NASILJE ODGOJITELJA (i/ili drugih radnika DV) NAD DJECOM
  1. Kada netko od radnika dječjeg vrtića primijeti nanošenje fizičke boli, omalovažavanje, ponižavanje i prijetnje djetetu od strane odgojitelja (ili drugih radnika dječjeg vrtića), obavještava ravnateljicu
  1. Ako nasilje za posljedicu ima ozljeđivanje djeteta:
  1. Odmah se obavještava ravnateljica (postupiti sukladno protokolu o ozljedama djeteta)
  2. Udaljiti odgojitelja i/ili drugog radnika s radnog mjesta
  3. Napisati zabilješku s dva potpisnika
  4. Informaciju o tome radnici ne dijele s dugim osobama koje nisu profesionalno vezane uz dijete
  5. Ravnateljica saziva sastanak s roditeljima djeteta, gdje će se roditelje upoznati s događajem te poduzetim mjerama
  1. MJERE POSTUPANJA U SLUČAJU SUKOBA RADNIKA
  1. Rješavanje konflikata među radnicima verbalnom ili fizičkom agresijom nije dozvoljeno i regulirano je odredbama povrede Zakona o radu i Pravilnikom o radu
  2. Nazočni najbliži radnik dužan je sukobljene strane udaljiti od djece i roditelja te sukob na vlastitu procjenu prijaviti ravnateljici
  3. Ravnateljica određuje daljnje mjere postupanja
  4. NASILJE IZMEĐU ODGOJITELJA I RODITELJA ILI MEĐUSOBNI SUKOB RODITELJA.
  1. Mjere se primjenjuju kod svakog sukoba s roditeljem
  2. Radnik koji se zatekne na mjestu nasilja (sukob između odgojitelja i roditelja, roditelja i roditelja), odmah o tome obavještava ravnateljicu
  3. Odgajateljica će pokušati smiriti roditelje, ali ne pred djecom ili drugim roditeljima, već ga odvesti na drugo mjesto i osigurati drugu osobu iz ustanove za pomoć kod djece
  4. Zavisno o problemu o kojem je riječ može se pozvati i odgovorna osoba ili roditelja uputiti na razgovor s odgovornom osobom zaduženom za problem (ravnateljica)
  5. U slučaju fizičkog napada roditelja na odgajateljicu ili pomoćno osoblje potrebno je pozvati policiju na broj 112
  6. Radnik koji se zatekne na mjestu nasilja (sukob između odgojitelja i roditelja), odmah o tome obavještava ravnateljicu
  7. Odmah po prestanku slučaja, prije odlaska s posla, potrebno je načiniti zapisnik i navesti očevice
  8. Nikad ne komentirati trenutnu situaciju pred djecom ili drugim roditeljima
  1. PROTOKOL POSTUPANJA U SLUČAJU PRONALASKA ORUŽJA I/ILI EKSPLOZIVNIH NAPRAVA
  • U slučaju pronalaska oružja i/ili eksplozivnih naprava potrebno je ostati smiren i pribran
  • Udaljiti i zbrinuti svu djecu na sigurnu udaljenost
  • Pozvati policiju 192
  • Umiriti djecu, jasnim i razumljivim riječima objasniti što se dogodilo
  • Odgojitelj piše zabilješku o događaju, koji još potpisuju ravnateljica i još jedna odgojiteljica
  • U svim situacijama s medijima kontaktira isključivo ravnateljica

PRILOZI:

  1. Izjava roditelja o davanju punomoći kod preuzimanja i predaje djece
  2. Lista za evidentiranje razgovora s roditeljem
  3. Dnevnik agresivnog ponašanja
  4. Zapisnik o postupanju u kriznim situacijama
  5. Izvješće o protokolu postupanja u slučaju ako dijete odluta iz vrtića
  6. Izvješće o povredi
  7. Izjava djelatnika u slučaju provale ili neovlaštenog ulaska u prostorije ustanove

Prilog 1.

Dječji vrtić „Ivančica”, Čeminac

IZJAVA

Ja, roditelj djeteta sam suglasan da dolje navedene četiri (osim roditelja) punoljetne osobe mogu u pedagoškoj godini 20__./20__ dovoditi i odvoditi moje dijete iz dječjeg vrtića „Ivančica”, Čeminac .

1.

2.

3.

4.

U Čemincu, dana Potpis roditelja

Prilog 4.

ZAPISNIK O POSTUPANJU U KRIZNIM SITUACIJAMA

DATUM: OBJEKT, ODGOJNA SKUPINA ILI PROSTOR:

IMENA ODGAJATELJICA I OSTALIH UKLJUČENIH OSOBA: IME DJETETA ILI KORISNIKA: KRAĆI OPIS SITUACIJE:

KORACI POSTUPANJA:

IME OSOBE KOJA JE TELEFONSKI OBAVJEŠTENA I VRIJEME KADA JE OBAVJEŠTENA: RJEŠENJE SITUACIJE:

ZAPISNIK SASTAVILA

Prilog 5.

IZVIJEŠĆE O PROTOKOLU POSTUPANJA U SLUČAJU AKO DIJETE ODLUTA IZ VRTIĆA

VRTIĆ, OBJEKT, ODGOJNA SKUPINA:

ODGOJITELJI: IZVIJEŠĆE PROTOKOLA POSTUPANJA:

IME I PREZIME DJETETA: DATUM I SAT: OVLAŠTENA KONTAKT OSOBA: KRIZNI TIM: RODITELJ MOBITEL:

KONTAKT POLICAJAC (ime, prezime, mobitel):

ODGOJITELJ:

Prilog 6.

IZVIJEŠĆE O POVREDI

IME I PREZIME: DATUM ROĐENJA: SKUPINA: DATUM I VRIJEME NASTANKA POVREDE:

VRSTA POVREDE:

KAKO JE NASTALA I GDJE:

MJERE PODUZETE U VRTIĆU

NAČIN PRIJEVOZA (RODITELJ, ODGOJITELJ): OBRADA U ZDRAVSTVENOJ USTANOVI:

TRETMAN:

ODGOJITELJ RAVNATELJ

Prilog 7.

IZJAVA DJELATNIKA U SLUČAJU PROVALE ILI NEOVLAŠTENOG ULASKA U PROSTORIJE USTANOVE

DATUM I SAT UOČENOG ULASKA: OBJEKT, ODGOJNA SKUPINA ILI PROSTOR: PODUZETE MJERE I RADNJE ZA SIGURNOST DJECE, IMENA OSOBA KOJE SU IZVIJEŠTENE O DOGAĐAJU, VRIJEME PRIJAVE, TKO JE IZVRŠIO PREGLED SOBA ZA UOČAVANJE POTENCIJALNO OPASNIH PREDMETA ZA DJECU:

PODUZETE MJERE I RADNJE ZA EVIDENCIJU ŠTETE (NEDOSTACI ILI ŠTETE) :

ULAZAK DJECE U SOBU ODOBRIO: UPUTIO POZIV POLICIJI I TKO I KADA:

JE LI OBAVLJEN OČEVID, VRIJEME DOLASKA POLICIJE:

OSTALE RADNJE:

DATUM I SAT PREDAJE IZJAVE : IME, PREZIME I POTPIS ZAPOSLENIKA :

Gore navedeni Protokol postupanja u kriznim situacijama i mjere povećanja sigurnosti u Dječjem vrtiću „Ivančica”, bit će na oglasnoj ploči izvješen i dostupan svakom roditelju koji koristi usluge vrtića, kao i svim djelatnicima, a i Osnivaču.

U Čemincu, lisopada 2024. godine.